Zdrowe zamienniki w świątecznych ciastach
Zdrowe zamienniki w świątecznych ciastach
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, który powinniśmy poświęcić przede wszystkim rodzinie a nieco wcześniej przygotowaniom do nich! Bez wątpienia przed świętami najwięcej czasu spędzamy w kuchni szykując tradycyjne, słodkie ciasta świąteczne na Boże Narodzenie, takie jak makowiec, piernik czy sernik, które dają dużo radości ALE niestety nie są zdrowe. Biała mąka, cukier i masło to istna bomba kaloryczna. No właśnie a czy Wy wiecie, że piekąc te wszystkie świąteczne słodkości możemy większość produktów zastąpić zdrowymi naturalnymi produktami....? Tak, tak wszystko się zgadza! Trzyziarna.pl doradzą Wam zdrowszą alternatywę dla tradycyjnych dodatków, które sprawdzą sie zarówno na święta jak i na inne rodzinne uroczystości.
Zamienniki cukru w wypiekach
Zacznijmy od produktu, który czai się niemal w każdym wypieku... Mowa o cukrze. Powszechnie spożywany cukier to oczyszczona sacharoza, która jest produktem wysokoenergetycznym (100 g zawiera 400 kcal), pozbawionym składników odżywczych, stąd określenie puste kalorie. Cukier ma o wiele większe znaczenie w piekarnictwie, niż tylko nadawanie słodkiego smaku. Zapewnia wypiekom odpowiednią wilgotność i delikatność, w procesie pieczenia rozpuszcza się, a w wysokich temperaturach karmelizuje. Co więcej, wydłuża okres, w którym wypieki zachowują świeżość i odpowiada za chrupiącą konsystencję między innymi ciasteczek. Ale czy to oznacza, że przygotowując świąteczne wypieki nie możemmy go zastąpić zdrowym odpowiednikiem? Jeszcze nie wszyscy dobrze wiedzą, że na rynku spożywczym są dostępne substancje słodzące, które są bardziej słodsze niż cukier, a równocześnie zawierają dużo mniej kalorii. Do najpopularniejszych, zdrowych zamienników możemy zaliczyć: cukier brzozowy (ksylitol), cukier kokosowy, erytrol I stewie. Dlatego piekąc ciasto lub inne domowe słodkości zamiast cukru możemy śmiało użyć ksylitol lub stewię. Zacznijmy od cukru brzozowego inaczej zwanego ksylitolem, który świetnie nadaje się do słodzenia herbaty lub kawy oraz dosładzania wypieków, deserów, konfitur, napojów i innych dań. Jak nazwa wskazuje, jego pochodzenie jest w pełni naturalne. Jest tak samo słodki jak biały cukier, ale prawie o połowę mniej kaloryczny. Dzięki temu, że w organizmie wywołuje odczyn zasadowy, a nie kwasowy, można mu przypisać działanie antybakteryjne. Drugim produktem jest stewia... którą również bez problemu można używać do wypieków, bo w przeciwieństwie do sztucznych słodzików, nie gorzknieje w wysokiej temperaturze. Stewia to roślina idealna dla osób będących na diecie – jest prawie bezkaloryczna, a w dodatku nawet 300 razy słodsza od cukru. Na naszej stronie dostępna jest stewia w proszku za pomocą, której można przyrządzić dietetyczny lukier z odrobiną wody i sokiem z cytryny. To doskonałe rozwiązanie do dekoracji makowca, sernika czy innego świątecznego placka.
Jaka mąka zamiast pszennej ?
Mąka z kolei to produkt, który będziemy używać do robienia ciast, pierogów czy uszek. Dlatego tak bardzo ważne jest aby była zdrowa . Obecnie zwykła biała mąka króluje w każdej kuchni, ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że istnieją inne, być może zdrowsze i lepsze. Do pieczenia świetnie nadaje się mąka orkiszowa, która zawiera więcej witamin, białka i substancji mineralnych niż zwykła mąka pszenna. Inne zdrowe mąki, które warto rozważyć, to żytnia, gryczana czy jęczmienna – mają one mniejszą zawartość glutenu, przez co powodują, że ciasto jest bardziej zbite. Warto tu również wspomnieć o mące kokosowej, która ma szerokie zastosowanie w kuchni i z powodzeniem można ją używać do wypieków. Mąka kokosowa to świetna alternatywa dla każdego, kto nie może lub nie chce korzystać z mąki pszennej. Ma wysoką zawartość białka i błonnika, niską zawartość tłuszczu, i nie zawiera cholesterolu a także glutenu.
Karob zamiast kakao
Mączka chleba świętojańskiego, inaczej karob to doskonały substytut kakao i zamiennik czekolady, bo w odróżnieniu od kakao to naturalny produkt, który nie posiada żadnych substancji psychoaktywnych tj. np. występująca w ziarnach kakaowca kofeina. Dlatego zdrowym proszkiem z karobu można oszukać niejednego wielbiciela czekolady i z powodzeniem zastąpić zwykle kakao w jakimkolwiek przepisie kulinarnym. A skoro jesteśmy przy temacie świątecznych czekoladowo korabowych wypieków pamiętajcie, że zgodnie ze staropolskim przepisem prawdziwy bożonarodzeniowy piernik powinien zawierać dużą ilość bakalii.... Pyszny, mięciutki a do tego pełen bakalii - czego chcieć więcej. Korzystając z kilku następnych dni świąt przypominamy, że przygotowując świąteczne potrawy: zupy, sałatki a nawet przekąski jako smakowy dodatek możemy użyć do ich przyrządzenia zdrowych olei tj. np. olej lniany czy olej z ostropestu, które charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych i pozytywnie wpływają na nasz organizm.
Zdrowy wybór
Bez względu na to jakie produkty wybierzecie do przygotowania świątecznych potraw pamiętajcie aby spróbować każdego dania z zachowaniem oczywiście odpowiedniego umiaru bo przecież... sylwester tuż, tuż.