Jesteś tutaj: BLOG Witamina D3 - witamina "słońca"

Witamina D3 - witamina "słońca"

Witamina D3 - witamina "słońca

Witamina D, a dokładniej witamina d3 pełni w organizmie ludzkim bardzo wiele ważnych funkcji. Witamina D została odkryta w 1919 r. jako potencjalny czynnik przeciwkrzywiczy, zapewniający prawidłowy stan metaboliczny kości i pozwalający utrzymać homeostazę
wapniowo– fosforanową. Pod witaminą D kryje się grupa związków chemicznych: witaminy D1 (kalcyferolu), witaminy D2 (ergokalcyferolu) i witaminy D3 (cholekalcyferolu).
Należą one do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że nie są wydalane z organizmu wraz z moczem czy potem, tylko magazynowane w tkance tłuszczowej i wątrobie. Ponadto są lepiej wchłaniane w połączeniu z tłuszczem. To właśnie witamina D3 zwiększa poziom stężenia witaminy D we krwi człowieka. Witamina D3, czyli tzw. „witamina słońca” powstaje w skórze pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych. Dlatego tak bardzo ważne jest jej suplementowanie w okresie, kiedy nie ma słońca.

Witamina D3- właściwości


Wszyscy wiedzą, że witamina D zapobiega krzywicy u dzieci, ale mało kto jest zorientowany, że nie przestaje być potrzebna u osób dorosłych, zabezpieczając ich przed chorobami naszej cywilizacji. Badania naukowe wskazują, że witamina D pozytywnie wpływa na szereg funkcji naszego organizmu. Rola witaminy D w zachowaniu dobrego zdrowia w każdym wieku jest ogromna. Odpowiedzialna jest między innymi za absorpcję wapnia i fosforu z komórek, zapobieganie usuwania wapnia z organizmu, a przez to za wzmacnianie kości oraz zębów. Witaminy D nie powinno zabraknąć również w diecie osób odchudzających się, gdyż pomaga pozbyć się zbędnego tłuszczyku. W związku z tym, że witamina D odpowiada za utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi, który jest niezbędny w procesie przechodzenia impulsu nerwowego i skurczu mięśni, umożliwia także prawidłowe działanie układu nerwowego i mięśniowego. Przy zbyt niskim poziomie witaminy D wapń zwarty w pożywieniu nie jest całkowicie wykorzystany, co może prowadzić do upośledzenia mineralizacji kości. Tak naprawdę, ciężko znaleźć elementy pracy naszego organizmu, na który witamina D nie ma chociaż pośredniego wpływu, stąd należy dbać o jej prawidłowy poziom, szczególnie kiedy jesteś aktywnym sportowcem, amatorem lub zawodowcem. Tłuste ryby takie jak łosoś , makrela, pstrąg, miecznik, tuńczyk i sardynki są przyzwoitym źródłem witaminy D, ale trzeba by je jeść prawie każdego dnia w dużych ilościach żeby utrzymywać odpowiedni poziom witaminy D.



Niedobór witaminy D

Za dzienne spożycie dawki witaminy D uważa się - dawkę 800 J.M dla dziecka oraz 2000 J.M dla osoby dorosłej. Niedobór witaminy D jest jednym z najczęstszych niedoborów składników odżywczych. Niektóre osoby są bardziej narażone niż inne. Średnio około 41,6% ludzi cierpi na niedobór witaminy. Niedobór witaminy D3 jest także związany z wiekiem i ma różny wpływ na zdrowie. U dzieci zbyt niski poziom witaminy D3 prowadzi do krzywicy a niedobór witaminy D3 u dorosłych do osteomalacji (rozmiękczanie kości), w których dochodzi do zaburzeń mineralizacji macierzy kostnej ulegającej stopniowo mineralizacji i osteoporozy. Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych oraz nowotworów. Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia. Dlatego aby długo cieszyć się zdrowymi kośćmi należy przyjmować odpowiednią dawkę witaminy D3 w połączeniu z witaminą K2, która pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Witamina K2 ma różne formy: MK4, MK7, MK8 i MK9. Największy wpływ na zdrowie ma MK7. Innymi słowy, bez pomocy witaminy K2, wapń, który witamina D tak skutecznie pozwala przyswoić, może działać przeciwko Tobie – zbierając się w Twoich tętnicach wieńcowych, a nie kościach. Dowiedziono też, że bezpieczeństwo witaminy D również zależy od witaminy K, a toksyczność witaminy D jest spowodowana niedoborem witaminy K2. Przypomnijmy, iż witamina D3 w połączeniu z K2 MK7 i cytrynianem magnezu dostępna jest w naszym sklepie internetowym.