Jesteś tutaj: BLOG Olej lniany - źródło niezbędnego kwasu OMEGA-3

Olej lniany - źródło niezbędnego kwasu OMEGA-3

Olej lniany - źródło niezbędnego kwasu OMEGA-3

Olej lniany tłoczy się na zimno z nasion lnu, czyli z tzw. siemienia lnianego.  Ze względu na swoje właściwości siemię lniane znany było i stosowane już w starożytności przez Greków i Rzymian. Cudowne siemię lniane to nic innego jak malutkie nasiona lnu, które ze względu na swoje niesamowite właściwości mają pozytywny wpływ na strukturę  przewodu pokarmowego, działają osłaniająco na żołądek i jelita oraz regulują ich pracę. Wspomagają odchudzanie i utrzymanie wagi. Dodatkowo pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie oraz regulują hormony. Poprawiają funkcjonowanie układu krążenia i obniżają poziom złego cholesterolu. W naturalny sposób poprawiają również samopoczucie.  Wyciskany z nasion lnu olej lniany  jest obecnie uznawany za jeden z najzdrowszych, dostępnych na rynku tłuszczów roślinnych, który jest bogatym źródłem zdrowia i urody.  

Właściwości i skład

W składzie oleju lnianego znajdziemy około 45% tłuszczu, na które składają się kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Kwasy te są niezbędne w naszej diecie dla utrzymania dobrego poziomu cholesterolu. Dodatkowo stanowią one niezastąpiony budulec dla błon komórkowych, czynią ją elastyczną i powodują, że błona ta prawidłowo funkcjonuje, a więc zapewnia komórkom prawidłowy transport substancji odżywczych i komunikację. Tłuszcze są wręcz bezcenne dla tkanek, komórek, organów naszego organizmu, ponieważ zapewniają im prawidłowe funkcjonowanie i chronią przed wieloma chorobami, również nowotworowymi.  W oleju lnianym znajdziemy szczególnie dużo witaminy E, zwanej popularnie witaminą zdrowia i młodości. Zbawienne skutki jej działania na skórę i ogólną urodę są powszechnie znane. Oprócz tego, że chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, znacznie zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, ogranicza odkładanie się blaszek miażdżycowych oraz powoduje spadek poziomu cholesterolu we krwi. Co więcej, witamina E korzystnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i rozwój płodu, a jej niedobór może powodować uszkodzenie systemu nerwowego, zwiększenie podatności na infekcje, anemię i ogólne zmęczenie. Olej lniany zawiera dużą ilość błonnika naturalnego, co w znaczącym stopniu wspomaga naturalną pracę jelit. Dlatego jest znakomitym rozwiązaniem dla osób odchudzających się i dbających o sylwetkę, ponieważ usprawnia procesy spalania tkanki tłuszczowej i zapobiega jej odkładaniu. Siemię jest również źródłem magnezu, żelaza i kwasu foliowego oraz witaminy B1 i B6. Dzięki tym składnikom poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.  Niestety nasz organizm nie potrafi sam ich wytworzyć dlatego ważne jest aby były one regularnie dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Brak w pożywieniu omega -3 i niewłaściwy stosunek pomiędzy omega - 3 i omega - 6 może doprowadzić do narażenia na stany depresyjne. Wprowadzenie omega  - 3 do codziennej diety pomaga wyrównać niekorzystny stosunek kwasów tłuszczowych i wspomaga leczenie depresji, poprawia pamięć oraz koncentrację. Olej lniany świetnie posłuży jako kulinarny dodatek do past, sosów, sałatek czy koktajli.  Najlepiej spożywać go codziennie w zimnej postaci. Bez względu na to z jakim olejem lnianym mamy do czynienia, nie należy używać go do podgrzewania czy smażenia. Zawarte w nim NNKT utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury. Przez co olej zestarzeje się w ciągu kilku minut, a nienasycone kwasy tłuszczowe zmienią swą strukturę na szkodliwą dla zdrowia.  Należy zwrócić tu szczególną uwagę, że NNKT - Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe do, których należą kwasy z rodziny omega-3 i omega-6, to nic innego jak grupa dobroczynnych tłuszczów, które gwarantują nam zdrowie i ochronę przed chorobami na każdym etapie życia, od rozwoju płodowego aż do późnej starości, by nasze organy i układy sprawnie pracowały jak najdłużej.

Gdzie kupić ?

Podsumowując zebrany materiał nie mam żadnych wątpliwości, że olej lniany ze względu na swoje dobroczynne działanie i właściwości powinien już dziś wzbogacić Twoją dietę.  Przy wyborze i kupnie odpowiedniego oleju należy pamiętać, że aby leczył musi być jednak świeży, właściwie produkowany i przechowywany – taki właśnie olej znajdziecie na naszej stronie www.trzyziarna.pl gdzie specjalnie dla Was kupujemy go bezpośrednio od producenta, który tłoczy go na bieżąco. Tylko wtedy będzie posiadał swoje wszystkie cechy prozdrowotne.