Jesteś tutaj: BLOG Morwa biała

Morwa biała

Morwa biała (Morus alba)

Morwa to roślina, której właściwości i działanie od lat są przedmiotem badań naukowców. W świecie roślin spotkamy kilka odmian morwy – białą, czarną, czerwoną. Powszechnie wykorzystywana w medycynie i rosnąca w Polsce jest morwa biała. Jest to drzewo średnich rozmiarów. Jego owoce wyglądem przypominają jeżyny, z tą różnicą, że są białe. Co ciekawe od dawna uprawiana była w Chinach w związku z hodowlą jedwabnika morwowego. Jej liście stanowią pożywienie dla gąsienic tych owadów. A w tradycyjnej medycynie chińskiej stosowano liście morwy białej m.in. w obniżaniu wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu. Owoce białej morwy są jadalne, posiadają słodki i lekko mdły smak, dlatego są lubiane przez dzieci.

Właściwości zdrowotne i bogactwo składników

Morwa biała posiada dużo właściwości i wartości odżywczych. Liście morwy białej wykazują właściwości lecznicze tak samo jak i jej jadalne owoce, które są wykorzystywane w medycynie ludowej jako środek przeciwgorączkowy i moczopędny. Ponadto biała morwa zalecana jest kobietom karmiącym, ponieważ pobudza laktację. Morwa biała zawiera kilka składników, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. W liściach morwy białej obecne są w dużych ilościach flawonoidy, które wykazują działanie antyoksydacyjne – zmiatają wolne rodniki oraz przeciwdziałają powikłaniom cukrzycy. Ponadto badania wykazały, że liście morwy białej obniżają poziom glukozy we krwi poprzez zmniejszenie wchłaniania węglowodanów w jelitach oraz zwiększenie wydzielania insuliny. Zawierają też wiele cennych związków, w tym szeroką gamę witamin z grupy B: niacynę, tiaminę, ryboflawinę oraz pirydoksynę. Zawarta w nich tiamina przyspiesza gojenie się ran, pomaga w zaburzeniach układu pokarmowego oraz w przypadkach niewydolności krążenia. Niacyna korzystnie wpływa na układ nerwowy, wzmacnia pamięć i koncentrację. Z kolei ryboflawina to związek bardzo potrzebny do utrzymania w dobrej kondycji narządu wzroku. W owocach znajdziemy także niewielkie, ale potrzebne ilości witaminy A i E określanych witaminami młodości. Oprócz nich natrafimy także na luteinę i beta karoten. Owoce białej morwy zawierają spore ilości cukrów prostych – glukozę, fruktozę oraz maltozę i sacharozę. Jednym z nich jest związek o nazwie DNJ (alkaloid 1,5-didezoksy-1,5-imino-D-sorbitol=1-dezoksynojirimycina) oraz jego pochodne. Związek ten, rozpuszczalny w wodzie, występuje tylko w liściach morwy, a jego działanie polega na spowalnianiu rozkładu zawartej w żywności skrobi na cukry proste, takie jak glukoza, co z kolei prowadzi do obniżenia poposiłkowej hiperglikemii.

Cukrzyca nie jest jedyną chorobą cywilizacyjną, z którą może pomóc walczyć morwa biała. Dzięki temu, że wykazuje właściwości antyoksydacyjne, hamuje utlenianie lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), a tym samym zapobiegają wzrostowi "złego" cholesterolu LDL we krwi. Tym samym redukują uszkodzenia miażdżycowe. Morwa może być dobrym środkiem na odchudzanie bo owoce morwy białej są niskokaloryczne, a przy tym stanowią prawdziwe bogactwo cennych składników - w tym pektyny, które regulują proces wypróżniania i usprawniają pracę jelit.

Zastosowanie

Obecnie morwa biała to roślina powszechna, której praktycznie wszystkie części stosuje się w lecznictwie. Ale dzięki jej właściwościom skutecznie możemy poprawić stan naszego zdrowia, a nawet wyglądu. Znakomita większość użytecznych substancji aktywnych pochodzi z liści morwy białej, dlatego tak bardzo popularne jest picie naparów i herbat morwowych. Dodatkowo suszone owoce morwy stanowią idealną słodką przekąskę dla wszystkich. Oprócz bezpośredniego spożycia morwa doskonale sprawdzi się jako składnik sałatek, kompotów, dżemów, marmolad, win i likierów.