Jesteś tutaj: BLOG Maca prosto z Peru super jedzenie

Maca prosto z Peru super jedzenie

Maca prosto z Peru super jedzenie

Kto z Was słyszał o korzeniu maca? Pewnie niewielu, a szkoda, ponieważ korzeń ten dostarcza do organizmu wiele cennych składników. Maca (Lepidium meyenii) jest rośliną z rodziny kapustowatych, która pochodzi z peruwiańskich Andów i rośnie na wysokości od około 3500 m. Rośnie tam już od kilku tysięcy lat. Wysokość na jakiej można spotkać roślinę maca i surowy, zimny klimat tam panujący sprawiły, że ma ona wspaniałe właściwości. Mimo, że Inkowie zaczęli ją uprawiać ponad 2 tysiące lat temu, to dzisiaj maca jest nadal bardzo cennym i wręcz niezbędnym pożywieniem rdzennych mieszkańców Andów. Bogata zawartość cennych składników sprawiła, że maca na dobre zagościła w codziennej diecie ponieważ spożywając ją odżywiamy cały organizm utrzymując lub przywracając jego równowagę. Ciekawostką jest również fakt, że jest również uznawana za afrodyzjak, który poprawia libido.

Drogocenne właściwości

Korzeń Maca jest biologicznie bogaty w cukry i proteiny. W jego składzie znajdziemy 60% węglowodanów, 10% białka, 8,5% błonnika i 2,2% tłuszczów.  Dodatkowo zawiera urydynę, kwas jabłkowy, sterole i glukozynolany. W skład tej małej kapustnej rośliny wchodzi szereg dobroczynnych właściwości m.in. witaminy z grupy B oraz witamina A, witamina E, witamina C, fosfor, jod, żelazo, miedź, wapno i cynk a także kwasy tłuszczowe – kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwas oleinowy. Zawiera cztery razy więcej błonnika i pięć razy więcej białka niż ziemniak. Maca przyda się także tym, którzy borykają się z anemią oraz osobom na diecie wegetariańskiej. Macę można spożywać na surowo, pieczoną lub przetworzoną, np. w dżemy lub napoje. Macę można spożywać w kilku postaciach. Najczęściej jednak wybierana jest forma sproszkowana, którą można wymieszać np. z wodą lub sokiem i wypić przed śniadaniem.
Maca sprawdzi się również jako dodatek do koktajli i sałatek.  Macę w formie proszku do kupienia znajdziecie na  www.trzyziarna.pl.

Zastosowanie

Macę powszechnie opisuje się jako tzw. superpokarm (ang. „superfood”). Terminem tym określa się pożywienie, które nie tylko dostarczy cennych składników odżywczych, ale i wspomoże organizm w walce z niektórymi schorzeniami. Maca jest środkiem immunostymulującym dlatego jej ogólne zastosowanie dotyczy głównie wzmacniania i regeneruje organizm w stanach niedożywienia, podczas rekonwalescencji, problemów z pamięcią, przemęczenia czy osłabienia. Z uwagi na zawartość dużej ilości wapnia zalecana jest w osteoporozie, a jako źródło żelaza w anemii. Roślina ta ceniona jest również przez sportowców zwłaszcza za sporą zawartość białka i argininy. Jej regularne spożywanie przyczynia się do uodpornienia na stres, ponadto poprawia funkcjonowanie umysłu. Dzięki temu zabezpieczysz swoje stawy przed stanami zapalnymi, a także unikniesz osteoporozy. Co ciekawe badania wykonane przez niezależne centra badawcze wykazały, iż skutecznie chroni tkankę chrzęstną oraz kostną przed ubytkami.  Badania naukowe dowiodły pozytywny wpływ rośliny maca na umysł. Jej spożywanie poprawia intelekt, ułatwia przyswajanie informacji oraz zapamiętywanie, poprawia także nastrój i ma działanie antydepresyjne, poprawia również funkcjonowanie neuroprzekaźników. Składniki w niej zawarte wpływają na obniżenie cholesterolu we krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Dodatkowo wspomaga płodność, libido i popęd seksualny - stąd nazywa się ją peruwiańską viagrą. Korzeń maca zwiększa popęd płciowy, szczególnie mężczyzn. Nie tylko ułatwia osiągnięcie erekcji, ale i zwiększa produkcję spermy i maksymalizuje ruchliwość plemników. Za jej właściwości na tym polu odpowiada przede wszystkim wysoka zawartość argininy, czyli aminokwasu stanowiącego około 80% płynu nasiennego. Warto również wspomnieć, że proszek korzenia macy stosuje się również w kosmetykach do pielęgnacji włosów i skóry. Maca może zwiększyć syntezę kolagenu. Tym samym poprawi napięcie i wygląd naszej skóry oraz zapobiegnie wypadaniu włosów.