Kozieradka
Kozieradka - ta nazwa na pewno nie raz obiła Ci się o uszy. A czy wiesz, czym właściwie ona jest?
To roślina zielarska, która naturalnie występuje w rejonie Morza Śródziemnego, w Europie i Azji natomiast uprawiana jest przede wszystkim jako roślina pastewna, bowiem stanowi źródło białka w paszach. Należy do zielonych roślin z rodziny bobowatych, a jej owoce to podłużne strąki o długości około 15 centymetrów, gdzie każdy z nich zawiera w sobie blisko 15 brunatnych, aromatycznych nasion.
Kozieradka jest świetnym źródłem aktywnych biologicznie związków o zróżnicowanej budowie chemicznej. Nasiona zawierają bogaty zespół flawonoidów, w którym obok wolnych flawonów najnowsze badania potwierdziły również występowanie izoflawonów. Ponadto nasiona kozieradki są bogatym źródłem śluzu, witamin, w tym amidu kwasu nikotynowego (witaminy PP), związków mineralnych oraz substancji zapachowych.
Spośród tych najbardziej znanych dla nas, dobroczynnych substancji, w kozieradce występują: błonnik, karoten, witaminy (PP, H, F, B1 i B6), dobre tłuszcze i białko. A także biopierwiastki takie jak żelazo, fosfor, potas, wapń czy magnez.
Jeśli chodzi o pozytywne właściwości kozieradki, warto szczególną uwagę zwrócić na wysoką zawartość związków śluzowych (od 20 do 60%!), a przede wszystkim na galaktomannany, które to wykorzystywane są w chorobach układu oddechowego, jako substancje ochronne dla błon śluzowych. Oprócz nich, w tych małych nasionach można znaleźć saponiny steroidowe, stosowane jako składnik leków wykrztuśnych.
Nasiona kozieradki posiadają także udowodnione działanie hipoklikemiczne, co wynika z synergistycznego wpływu różnych związków czynnych biologicznie, jakim na przykład jest 4-hydroksyizoleucyna. Badania udowodniły również, że spożywanie kozieradki obniża poziom glukozy we krwi, zatem jak najbardziej wskazana jest cukrzykom! Szczególnie interesującą zaletą kozieradki jest to, iż wspomaga ona prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego! Trygonelina- główny alkaloid kozieradki wykazuje zdolność hamowania acetylocholinesterazy, a także stymuluje regenerację aksonów komórek mózgowych. Ponadto poprawia ona pamięć, a także wspomaga leczenie chorób neurodegeneracyjnych, takich jak Alzheimer.
Kozieradka spożyta doustnie powoduje obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL, VLDL i trójglicerydów. Mało tego, oprócz zmniejszenia „złych” frakcji cholesterolu, nasiona kozieradki zwiększają stężenie „dobrej” frakcji cholesterolu HDL we krwi oraz opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych. Kozieradka poprawia także krążenie wieńcowe. Po kozieradkę warto sięgnąć również w przypadku chorób przewodu pokarmowego. Ekstrakty wodne i maceraty chronią błonę śluzową, zmienioną zapalnie w przebiegu choroby wrzodowej, a obecna w nasionach diosgenina chroni przed nowotworem jelita grubego. Roślina ta posiada również działanie przeciwalergiczne, anaboliczne, moczopędne.
Dzięki zawartości dużej ilości śluzu w kozieradce, znalazła ona również zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystuje się ją w pielęgnacji skóry, na którą działa łagodząco i ochronnie. Można także stosować ją jako substancje zmniejszającą wypryski oraz neutralizującą przebarwienia. Kozieradkę można również użyć do pielęgnacji włosów, w zależności od efektów jakie chcemy uzyskać, może ona nam pomóc w uzyskaniu mocnych i pięknych włosów, a nawet pozbyć się łupieżu!
Kozieradka to bardzo wartościowa roślina, która jak widać znajduje zastosowanie zarówno w farmakologii, jak i w kuchni czy kosmetyce. Warto wprowadzić ją do codziennej diety, w postaci suplementów, naparów czy ziaren dodawanych do ulubionych potraw. Już niewielkie jej ilości, mogą wykazywać działanie prozdrowotne.