Jesteś tutaj: BLOG Jak radzić sobie z upałem?

Jak radzić sobie z upałem?

Z pewnością to pytanie spędza sen z powiek nie jednej osobie. Zwłaszcza, gdy termometry przekraczają 30 stopni Celsjusza zaczynamy szukać pomysłu jak poczuć się lepiej, kiedy "topimy się" w słońcu.

Pierwszą myślą podczas takich upałów jest "Woda!". Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, dlatego powinniśmy skupić się nie tylko na piciu wody ale także na jedzeniu warzyw i owoców, które same w sobie dużo jej zawierają. Najlepszym wyborem będą truskawki, arbuz- oprócz wody zawierają dużo witamin. Z warzyw- ogórek i sałata. Jeżeli nie możemy się zmusić do jedzenia tylu owoców i warzyw możemy wybrać smoothie i koktajle.

Wysokie temperatury sprawiają, że chcemy zakładać na siebie najmniej jak to tylko możliwe - jest to pierwszy błąd, ponieważ odkrywając się nasze ciało jest bardziej narażone na odwodnienie! Chcąc skutecznie ochronić się przed słońcem zakładajmy ubrania zabudowane ale luźne! Super sprawdzą się bawełniane lub lniane koszulki w jasnych kolorach.

Nawet małe dzieci wiedzą, że latem przed wyjściem na dwór trzeba założyć czapkę! Ale czy my, dorośli tego przestrzegamy? Myślę, że często zapominamy o tej ważnej części garderoby. Kapelusz nie tylko chroni skórę głowy przed poparzeniem ale zabezpiecza również kark- tak samo nastawiony na działanie promieni słonecznych.

Kosmetyczna ochrona jest równie ważna! Przed każdym wystawieniem się na słońce powinniśmy posmarować się kremem z filtrem, najlepiej tym z faktorem 50 SPF. Pamiętając o skórze nie zapominajmy o oczach. Okulary z dobrym filtrem zatrzymają niebezpieczne promieniowanie.

Sprawę wychodzenia na słońce mamy już załatwioną. Ale upału nie odczuwamy tylko na powietrzu- w nieklimatyzowanych pomieszczeniach czujemy się słabo i nie mamy na nic ochoty. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest klimatyzacja, jednak nie każdego na nią stać i nie każdy ma możliwość zamontowania jej u siebie w domu. Z pomocą przyjdzie nam wiatrak! Aby spotęgować jego dobroczynne działanie wystarczy ustawić za nim miskę lub butelkę z lodem. Wydmuchiwane powietrze stanie się chłodniejsze oraz bardziej wilgotne.

Chłodny prysznic to doskonały sposób aby zbić temperaturę rozgrzanego ciała. Jeżeli nie masz możliwość brania kąpieli- zamocz nogi w chłodnej wodzie lub polewaj nadgarstki wodą przez kilka sekund. Woda ze świeżym ogórkiem wlana do atomizera to super gadżet do torebki - spryskaj nią twarz a poczujesz orzeźwienie.

Mam nadzieję, że powyższe rady okażą się skuteczne i będziecie z nich korzystać!