Jesteś tutaj: BLOG Węglowodany – unikać czy jeść?!

Węglowodany – unikać czy jeść?!


Pewnie każdy z nas nie raz i nie dwa był jest i będzie na diecie.... No właśnie o to jest pytanie... Czy na diecie można jeść węglowodany ? Czy trzeba je tylko ograniczyć ? I czym tak naprawdę one są ? I gdzie się znajdują ? Specjaliści w dziedzinie zdrowego odżywiania są zgodni – węglowodany są głównym źródłem energii, zwłaszcza dla naszego mózgu, dlatego bardzo istotnym jest, aby nasza dieta dostarczała ich odpowiednią ilość do naszego organizmu. Ale uwaga - nadmierne spożywanie węglowodanów może być dla naszego organizmu bardzo niekorzystne. Może prowadzić do otyłości i cukrzycy, pociągając za sobą z kolei inne konsekwencje zdrowotne. Węglowodany – główne źródło energii. Węglowodany są związkami organicznymi szeroko rozpowszechnionymi w przyrodzie, zarówno w świecie zwierząt, jak i roślin. Węglowodany, czyli inaczej sacharydy lub cukry, to organiczne związki chemiczne składające się z węgla, wodoru i tlenu. Występują zarówno w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych. Ze względu na ich strukturę dzielone są na proste i złożone z których te drugie są bardziej pożądanym składnikiem diety, ponieważ są znacznie zdrowsze. Ze względu na stopień strawności dzieli się je na przyswajalne i nieprzyswajalne, czyli błonnik. Dodatkowo węglowodany złożone są znacznie dłużej trawione i wolniej absorbowane, co jest korzystne dla naszego organizmu. Zarówno węglowodanyprzyswajalne, jak i nieprzyswajalne pełnią w organizmie określone funkcje i są niezbędne do jego funkcjonowania. Do cukrów prostych (jednocukrowców, monosacharydów) należą: glukoza, fruktoza oraz galaktoza. Natomiast do cukrów złożonych, czyli wielocukrów (polisacharydów) należą: skrobia oraz glikogen. Dla naszego zdrowia korzystniejsze są cukry złożone. Niestety w diecie przeciętnego Polaka jest zbyt dużo cukrów prostych i sacharozy (np. cukier używany do słodzenia), które w większości pochodzą z oczyszczonych i wysokoprzetworzonych produktów oraz słodyczy. Cukry dostarczane w takiej formie są bardzo szybko trawione i wchłaniane do krwi. W ten sposób poziom glukozy w organizmie wzrasta bardzo szybko i nasze ciało, uwalnia insulinę, która znów obniża poziom cukrów. Takie działania prowadzą do tego, że po bardzo krótkim czasie znów czujemy głód i sięgamy po kolejny posiłek. Prowadzi to do wzrostu kaloryczności naszej diety. Ponadto nasz organizm nadmiar glukozy przekształca w tłuszcz. Węglowodany proste zawarte w produktach wysokoprzetworzonych, w dwojaki sposób przyczyniają się, więc do powstania nadwagi czy otyłości, a co za tym idzie do cukrzycy, chorób serca i problemów z krążeniem. Węglowodany są konieczne do utleniania kwasów tłuszczowych, do dwutlenku węgla i wody. W przypadku niedostatecznej ilości węglowodanów przyswajalnych w pożywieniu (poniżej 100 g/dobę) następuje niecałkowite ich spalanie i powstają ciała ketonowe, które zakwaszają organizm. 

Gdzie występują węglowodany ?

W prawidłowo zbilansowanej diecie węglowodany stanowią około 50% dziennej racji
pokarmowej. Dietetycy sugerują, aby połowa ze 180-gramowej, dziennej dawki węglowodanówpochodziła z produktów pełnoziarnistych. Taka porcja dostarczy organizmowi odpowiedniej ilość węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Węglowodany powinny pochodzić z produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, kasz itp. Produkty jak najmniej przetworzone i zbożowe, dodatkowo zawierają błonnik pokarmowy, który korzystnie oddziałuje na nasz organizm. Węglowodany są niezbędnym składnikiem pokarmowym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto jednak wiedzieć, po które produkty należy częściej sięgać, by jak najdłużej zachować zdrowie i witalność. Pomocna w tym będzie poniżej wymieniona lista produktów.

• pieczywo pełnoziarniste - uwaga na pieczywo zabarwione karmelem lub zawierające barwinki
• brązowy ryż
• kasze – gryczana. jęczmienna, jaglana
• płatki owsiane
• otręby
• makarony pełnoziarniste
• pełnoziarniste przekąski bez dodatku cukru
• warzywa bogate w skrobię – kukurydza
• warzywa strączkowe - groch, fasola, soczewica
• rośliny okopowe – ziemniaki, buraki cukrowe

Obecność węglowodanów w codziennej diecie ma swoich zwolenników i przeciwników. Ale należy pamiętać, że węglowodany to bardzo ważny składnik diety, źródło energii i paliwo, z którego nasze ciało korzysta podczas codziennych aktywności. Dlatego odchudzając się wcale nie musimy ograniczać węglowodanów w diecie, a jedynie wybierać ich odpowiednie źródła, które będą miały zbawienny wpływ i na nasze zdrowie i na naszą sylwetkę.