Jesteś tutaj: BLOG Moringa - czy jest tak życiodajną rośliną?

Moringa - czy jest tak życiodajną rośliną?

 

Moringa (łac. Moringa oleifera) jest jedną z roślin stosowanych w medycynie ajuwerdyjskiej. Pierwotnie Moringa pochodzi z północnych Indii, ale dziś występuje powszechnie w całej Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Drzewo to w medycynie naturalnej wykorzystywane jest od ponad 5000 lat. Dawniej przy pomocy Moringi leczono około 300 chorób. Między innymi astmę, czerwonkę bakteryjną, epilepsje, reumatyzm, zawroty głowy, choroby bakteryjne i pasożytnicze.  Nazywana jest cudownym drzewem, ponieważ zawiera zdecydowanie więcej witamin i składników mineralnych nich większość znanej nam żywności. Dzięki temu  wykazuje ogromny potencjał odżywczy i leczniczy a także wiele innych zastosowań.

 

Cudowne właściwości

Sproszkowane liście Moringa zawierają większość potrzebnych organizmowi aminokwasów, przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych. Po pierwsze i najważniejsze moringa kryje w sobie 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze oraz 4-krotonie więcej witaminy A niż uważana za jej świetne źródło marchewka, 17 razy więcej białka niż mleko,  25 razy więcej żelaza niż szpinak i 15 razy więcej potasu niż banany. Ponadto sześć razy więcej polifenoli niż czerwone wino, cztery razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy i 25 razy więcej żelaza niż szpinak. Na tym skład sproszkowanych liści się nie kończy, możemy w nich znaleźć kwasy omega-3, 6 i 9 i witaminę A, C, K, E, B1, B2, B3 oraz minerały takie jak selen, magnez, cynk, rutyna czy luteiny.  Moringa charakteryzuje się obecnością dużej zawartości boru, chromu oraz manganu. Bor odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie funkcjonowania układu nerwowego. Chrom to jeden z podstawowych mikroelementów w walce nadwagą. Oprócz blokowania nadmiernego apetytu i niekontrolowanych napadów głodu, stanowi świetny sposób na wzmożenie tempa przemiany materii oraz redukcję nadmiernego stresu. Mangan natomiast wpływa na kondycję oraz wytrzymałość układu kostnego.  Nic więc dziwnego, że należy do grupy superżywności, czyli najzdrowszej żywności na świecie. Bardzo ważna jest wysoka zawartość w niej cudownych antyoksydantów  – zeatyny i salwesterolu a także największe stężenie chlorofilu.  Ale po kolei. Zeatyna dba o to, by wszystkie witaminy, minerały, mikroelementy i aminokwasy zostały przyjęte przez ciało. Salwesterol to związek o działaniu antynowotworowym. Zielony barwnik czyli chlorofil, którego stężenie w morindze przewyższa wszystkie dotychczas przebadane gatunki roślin. Jego zadaniem jest ograniczenie szkodliwego działania związków toksycznych. Antyoksydanty są niezbędne w procesie neutralizowania wolnych rodników, których nadmiar w organizmie prowadzi na przykład do rozwoju miażdżycy, choroby nowotworowej i przyśpiesza proces starzenia. Badania wykazały, iż ekstrakt z liści Moringi posiada składnik, który zwiększa zapas energii w naszych tkankach, a także chroni je przed degradacyjnym działaniem stresu oksydacyjnego. Ponadto potwierdzono, iż liście te korzystnie wpływają na pracę serca, a mianowicie zwiększają jego wydajność, zmniejszają ryzyko powstania zawału, a także chroni przed patologicznymi zmianami mięśnia sercowego. Ważna wiadomość dla osób, które chcą stracić kilka zbędnych kilogramów. Spróbuj włączyć liście moringa do swojego jadłospisu. Wykazano jej działanie wspomagające odchudzanie, poprzez wpływ na lepsze wykorzystanie energii z pożywienia i mniejsze odkładanie się jej w postaci tkanki tłuszczowej. Sproszkowane liście zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i do tego wpływają chociażby na metabolizm białek w twoim organizmie

Zastosowanie

Obecnie morigna jest wykorzystywana w kuracjach oczyszczających, a także jako dodatkowy środek na poprawę przyswajalności witamin i składników mineralnych.  Jadalne są jej owoce, pędy oraz liście. Z powodzeniem moringa  może być także wykorzystywana w kuchni, jako dodatek do każdych potraw jako jeden z elementów wspomagania pracy przewodu pokarmowego. Jest również doskonałym dodatkiem do koktajli owocowych czy warzywnych. Możesz dorzucać ją także do jogurtu w pracy czy przygotować z jej dodatkiem kremową pastę na kanapki. W kuchni wykorzystywany jest również olej moringa, który jest też doskonałym kosmetykiem służącym do pielęgnacji włosów i skóry. Dzięki niemu skóra staje się delikatna i nawilżona. Ale uwaga - traktuj moringę jako dodatek do swojego jadłospisu, a nie jako podstawę diety. W naszym sklepie moringę można kupić w postaci całych lub sproszkowanych liści.